Jdi na obsah Jdi na menu
 


Buffalo Bill

2. 1. 2009

William F. Cody (Buffalo Bill) se narodil ve Scott County, stát Iowa, 26. února 1846. Měl dvě starší sestry jménem; Kathra (1835-1858), Julia (1843-1928) a staršího bratra Sama (1841-1853).


 Buffalo Bill

     Buffalo Bill byl legendou starého západu jako jezdec Pony Expressu, vůdčí krytého vozu, kočí dostavníku, voják Občanské války, armádní scout v indiánských válkách, armádní důstojník dobrovolníků a herec. Byl považován za šťastného a charismatického muže 5. Kavalerie.

Chronologie jeho života:

• 1857-59: Nechá se zapsat jako posel Pony Expressu pro firmu Major a Russell&Co. v Kansasu; slouží u zásobovacího vozu na stezce, pak jako hlavní honák stád a dělá svou první cestu přes pláně.
• 1860: Jezdí jako jezdec Pony Expressu; ve věku 15 let dělá třetí nejdelší trasu 322 mil. Později Pony Express získává na významu a jeho činnost se stává slavným skutkem tehdejšího Divokého Západu. Budoucí jezdci Pony Expressu byli lákáni do služby tímto následujícím inzerátem: Hledá se: „Mladý, štíhlý, houževnatý chlapík. Ne víc jak 18 let. Musí být zkušený jezdec. Ochotný denně riskovat život. Sirotci mají přednost.“ Jezdci byli vybíráni většinou z chlapců pod 20 let, nejmladšímu bylo 11 a nejstaršímu ke 40 letům. Sirotků bylo málo a všichni museli vážit okolo 120 liber (asi 55 kg). Dostávali přibližně 100 dollarů za měsíc.
• 1864: Přihlašuje se jako dobrovolník k 5.kavalerii Kansasu.
• 1865: Pracuje jako scout a jako posel depeší pro generála Villiama Tecumseh Shermana v Kansasu.
• 1866: Ožení se s Louisou Fredirici
• 1867-68: Získal jméno "Buffalo Bill", když podepsal smlouvu na poskytování bizoního masa pro dělníky z Kansaské Pacifické dráhy. "Během mé smlouvy lovce pro společnost," později píše, "jsem zabil 4.280 bizonů."
• 1868-72: Byl zaměstnán jako scout a průvodce pro U.S. kavalerii, hlavně jak šéf stopařů pro 5.kavalerii.

     Willian F. Cody dostal přezdívku "Buffalo Bill" díky tomu, že se nechal najmout jako lovec bizonů pro Kansas-Pacific Railroad. Při jeho posledním rozhovoru na smrtelné posteli se svěřil spisovateli westernů Zane Grayovi: "Odstranění bizonů nebylo svévolné; ale bylo nezbytné! Já jsem také nedělal rozdílu v tom kde se má lovit, třeba u železniční budovy, v otevřené divočině na pokraji civilizace a to, že by bizon měl být jako první kořistí nebo majetkem Indiánů; také proto, že pěstitelství dobytka a zemědělství, jak každý veterán ví, je nemožné, když je tam také bizon. Divoký dobytek (bizoni), divoký a nezkrotný, spolu s vlky, ničil ohrady a úrodu a zabíjel všechen domácí dobytek. Pro domácí krávy znamenalo smrt - když se jí narodilo hrbaté tele - plemeno bizoního býka a ten také mohl lehce přijít a zabít domácího býka, byl silnější.“


• 1869: Buffalo Bill, Král hranice, napsal Ned Buntline, vyšlo jako první z více než 550 různých šestákových románů o Buffalo Billovi.
• 1872: Stává se vůdcem party lovců bizonů a poskytuje "indiánské" představení pro velkovévodu Alexeje z Ruska. Začíná složité období jeho cesty, povolání herce hrajícího sama sebe ve hře „ Život hraničáře.“

     26. dubna 1872 získal Buffalo Bill" Cody Kongresovou medaili HONOR za své služby, které poskytoval jako scout pro generála Philipa Sheridana, kde po čtyři roky bojoval proti indiánskému kmeni Cheyenne. Medaile Congresu mu byla v r. 1917 odebrána, protože prý byl Buffalo Bill po dobu svých statečných činů jako scout civilním zaměstnancem armády. Buffalo Bill a 4 další civilní scouti dostali nazpět své medaile in memoriam v r. 1989.


• 1873: Vytváření "Buffalo Billovy představy" cestování s hereckou společností, s Divokým Billem Hickokem a Texas Jackem Omohundro; na pomezí jako scout v letních měsících.
• 1876: Vymýšlí a sám hraje hlavní roli v dramatu Rudá pravá ruka; neboli, Buffalo Billův první skalp za Custera, a uvádí dramatizaci jeho bitvy. Annie Oakley
• 1878: Indiánské policejní sbory jsou stanoveny U.S. guvernérem pro dozor v rezervacích. Jižní stádo bizonů je blízko vyhynutí. Cody používá indiánů z rezervací poprvé jako herce na jevišti v melodramatu.
• 1883: Buffalo Bill představuje poprvé svou Wild West Show v Omaze, Nebraska. Tentýž rok se Sedící Býk zúčastňuje posledního tradičního lovu bizonů se Siouxy; severní stáda už ve skutečnosti zanikla.
• 1885: Annie Oakley se připojila k show jako "Little Sure Shot" (Malá jistá rána).
• 1885: Sitting Bull se připojil k show, ale jen na několik měsíců, na jednu sezónu.
• 1887: Wild West Show je pozváno na americkou exhibici k výročí královny Viktorie do Londýna. V Londýně byli poprvé představeni Královské rodině jak Annie Oakley, tak i Buffalo Bill.

     Od té doby dělají pravidelné turné po celé Evropě až do roku 1906. Cody je jmenován čestným plukovníkem Národní gardy ve státě Nebraska.

• 1890: Náboženské Tance Duchů se dostávají až k Siouxům. Ty pak slibují zmizení bělochů a návrat bizonů. 15. prosince byl Sedící Býk zabit indiánskou policií, když se ho pokoušeli zatknout. 29. prosince bylo více jak tři sta Siouxů povražděno u Wounded Knee novou 7. kavalerií. Kancelář Sčítání lidu podává zprávu o osídlení napříč kontinentem.
• 1893: The Wild West show zahájila světovou výstavu - World's Columbian Exposition v Chicagu; the "Congress of Rough Riders of the World" (Kongres tvrdých jezdců světa) je založen; Frederick Jackson Turner představuje jeho Hraničářské zásady
• 1895-96: Cody zakládá město Cody, ve státě Wyoming
• 1905: Podává žádost o rozvod se svou ženou
• 1905 Začíná budovat hráz na řece Shoshone, později bude přejmenovaná na přehradu Buffalo Billa.
• 1906: Zahájil své poslední turné Evropou, kde poprvé navštívil i některá naše města od Českého Těšína přes Brno až po Liberec
• 1908: Po bankrotu spojuje Wild West s Pawnee Billovým cirkusem Great Far East
• 1910: Cody se pomalu loučí s velkým cestováním
• 1913: Wild West Show zbankrotovala v Denveru, Colorado. Plk. W.F. Cody zakládá filmovou společnost - Historical Pictures Co. a začíná produkovat krátké filmy o válkách s indiány.
• 1916: Naposledy se připojuje k Miller Brothers and Arlington 101 a na ranči Wild West dělá poslední show na téma vojenská připravenost.
• 1917: William Cody zemřel v bídě 10. ledna v Denveru, Colorado a je pochován na Lookout Mountain.

     Buffalo Bill vymyslel několik zajímavých věcí ve styku s veřejností, které vydržely dodnes. Za prvé: před začátkem svého vystoupení potřásal rukou nejblíže kolem stojícím lidem (handshakes), dnes to dělá každý americký prezident. Za druhé: hezkýmWild west show dámám na přání podepisoval jak své fotky, tak tištěný program. Ostatně to dělal i Sitting Bull. Za třetí: při hymně, nebo podobných slavnostních příležitostech smekal svůj klobouk. A také vymyslel velké reklamní plakátové plochy, neboli první bilboardy! S pomocí svého přítele T.A.Edisona, založil první filmové studio, kde se natáčely první westerny.
     To, že má Buffalo Bill zásluhu na tom, že ze zcela neznámé notové nahrávky hudební skladby nakonec vznikla hymna USA, ví u nás málokdo. V r. 1931 se stala oficiální americkou národní hymnou skladba "Star-Spangled Banner", která se hrála po třicet let předtím pravidelně při zahajování každého programu Wild West Show. Po této mnohaleté tradici je dnes možné tvrdit, že můžeme poděkovat kapelníku Sweenymu a jeho Cowboy Bandu za to, že měli tak veliký vliv na širokou veřejnost a ta si pak vybrala skladbu "Star Spangled Banner" (Třpytivou hvězdu praporu), za svou národní hymnu! Buffalo Bill má ještě další prvenství: podle jeho show, kterou začali mnozí napodobovat, nakonec vznikl nový útvar, který se předvádí dodnes - je to rodeo! Je také málo známý fakt, že Buffalo Bill na plakáty u svého představení nechal jako jeden z prvních psát místo Indián - Native American (přírodní nebo rodilý Američan) a tak je také uváděl. Native American bylo jediné největší cizí etnikum, které bylo součástí představení. V hlavním programu Buffalo Billa byli indiáni představováni jako "dřívější nepřítel- a nynější přítel Američan," a Cody se neustále snažil prosazovat soulad a sbližování mezi bělochy a Indiány v jeho show. Naši pradědové se díky prvním westernovým filmům a knížkám o Buffalo Billovi začali odtrhávat od skautingu a zakládat první osady, napřed jako divocí skauti a pak jako trampové. Ještě bych dodal pár slov z pera spisovatele Zane Graye: “Buffalo Bill otevřel Americkou hranici pro celý svět. Londýn, Paříž, Berlín, miliony lidí ze všech zemí mohly tak vidět na vlastní oči ne napodobeniny, nebo jen pódiové nebo teatrální efekty, ale realitu. Zde, před jejich vlastními očima, byli opravdoví lidé, rudí a bílí, kteří přijeli ze západní prérie Ameriky. Žádný jiný člověk to tak nedokáže, žádný jiný člověk je nemůže nahradit. Buffalo Bill z toho měl prospěch, západ měl prospěch, celý svět měl z toho prospěch a nikdo netratil. Že je teď naše západní nebe známé ve všech zemích jako u žádné jiné země, můžeme jen děkovat Buffalo Billovi a nikomu jinému …”. Zane Gray.